20-09-2023, 17:00
Mindelo, CV01-10-2023, 09:00
Fernando de NoronhaZeil vanuit Kaapverdië over de evenaar naar de spectaculaire, vulkanische eilanden van Fernando de Noronha.
De Oosterschelde ligt ten anker in de haven van Mindelo, São Vicente. In Kaapverdië valt nauwelijks regen en dat is op São Vicente goed te zien. Het droge vulkanische landschap heeft veel weg van een maanlandschap. Maar het stadje is levendig en kleurrijk en de bevolking vriendelijk. Mindelo was altijd al een plek waar schepen zich bevoorraden voor de oversteek naar Zuid Amerika en dat is precies wat wij doen. Zodra iedereen en alles aan boord is en de formaliteiten gedaan, lichten we het anker. Meteen al in de haven zetten we zeil. De wind is extra krachtig in het kanaal tussen São Vicente en Santo Antão en we laten deze eilanden dan ook al snel achter ons. Na een etmaal op zee passeren Ilha Brava op korte afstand en als het zicht goed genoeg is zien we ook de hoge vulkaan van Fogo daarachter. De verleiding is groot om een stop te maken, maar we hebben een oceaanoversteek voor de boeg dus we moeten het doen met het uitzicht alleen.
Dit is voorlopig het laatste land dat we zien. Om ons heen vanaf nu een steeds wisselend ’berglandschap’ van golftoppen en -dalen. De zon is erg krachtig, maar de eerste dagen van de reis zijn de nachten nog aangenaam koel en iedereen went snel aan het leven van een zeeman. We lossen elkaar af aan te roer en stellen af en toe iets bij aan de zeilen, maar voorlopig hebben we de Noordoostpassaat in de rug.
Deze reis moeten we de evenaar oversteken en de vraag voor iedere zeiler is wat de beste plek is om dat te doen. In deze tijd van het jaar verliezen we de passaatwind al vrij noordelijk en komen we al snel in de ‘intertropische convergentiezone’, een zone van lage druk rond de evenaar. Deze zone, de ‘Doldrums’ kenmerkt zich door spectaculaire weersverschijnselen. Zware onweersbuien met daarbij horende regen en wind, maar ook lange periodes van windstilte op een vlakke olieachtige oceaan. ‘Vroeger’ lagen zeilschepen hier soms weken te drijven op zoek naar een zuchtje wind. Wij hebben een motor om ons te helpen, maar we willen toch het liefst de evenaar over op de plek waar deze zone het smalst is.
De oceaan is niet zo voedselrijk als de meeste kustwateren en heel veel vogels zien we niet, maar toch is er voor de oplettende zeiler genoeg te zien. Dolfijnen en walvissen, zeeschildpadden of een maanvis. Juist op het gladde water zijn die heel goed te zien. Met een vislijn achter het schip hopen we af en toe een vis te vangen voor op het menu. Soorten die je op die manier kunt vangen zijn grote roofvissen als geelvintonijn, skipjack, Wahoo of Mahi-Mahi. En dan zullen we Neptunes om toestemming moeten vragen het zuidelijk halfrond op te varen. Alle landkrabben die voor het eerst de evenaar oversteken kunnen zich maar beter voorbereiden op een stevige ‘assessment’ (-;
Daarna gaat het ineens snel en kunnen we aftellen. Hopelijk pikken we de zuidoostpassaat op voor de laatste zeildagen naar Fernado de Norohna. Deze Braziliaanse archipel wordt gekenmerkt door de historische ruïnes, prachtige stranden en de unieke natuur met tropische zeevogels en een rijk onderwaterleven. Zowel Kaapverdië als Fernando de Nohronha zijn heel bijzondere bestemmingen. We raden u dan ook aan om zowel voorafgaand aan uw reis als na afloop een paar dagen te boeken in een hotel of pension. In Kaapverdië kunnen we – bij voldoende belangstelling- de dag voordat u aan boord komt een fantastische wandelexcursie naar Santo Antão voor u organiseren.
Voor en na uw reis
Wij raden u aan om voorafgaand en na afloop van uw reis aan boord van de Oosterschelde een paar dagen de tijd te nemen om de plaats van vertrek en bestemming te ontdekken. Dit geeft u de mogelijkheid om bezienswaardigheden aan land te bezoeken, waar u tijdens de zeilreis steden, kustlijnen en dieren vanaf het water zal zien.
DARWIN200: Meer dan een avontuur!
Door deel te nemen aan de Global Voyage steunt u het DARWIN200-project. Als onderdeel van dit avontuur, ontvangt u een aantal exclusieve voordelen:
DARWIN200
Het DARWIN200 initiatief wil de volgende generatie natuuronderzoekers en -beschermers inspireren, trainen en de vaardigheden laten opdoen die zij nodig hebben voor hun werk in de toekomst. Het DARWIN200 initiatief wil de volgende generatie natuuronderzoekers en -beschermers inspireren en stimuleren, evenals miljoenen studenten wereldwijd, die zich inzetten voor natuurbehoud. Door mee te zeilen met een etappe van de Global Voyage, steunt u het DARWIN200-project. Voor meer informatie: www.darwin200.com.
Reizen van niveau 3 zijn alleen geschikt voor de ervaren en fitte zee-reiziger. Het weer zou uitdagend kunnen zijn en tijdens een oversteek zijn er weinig of geen mogelijkheden om uit te wijken naar een haven. We varen buiten bereik van helicopters en medische zorg van de wal meestal niet beschikbaar.
De rederij wil graag dat de OOSTERSCHELDE voor een zo breed mogelijk publiek toegankelijk is, maar u moet zich realiseren dat zeereis aan boord van een zeilschip fysiek meer van uw vraagt dan een dagelijks wandeling. De ene reis is bovendien uitdagender dan de andere. Met de verschillende niveaus geven we een indicatie hoe zwaar de reizen (kunnen) zijn. Twijfelt u of een reis voor u geschikt is? Neem dan contact op met het rederijkantoor om dit te bespreken.
Schip | Oosterschelde |
---|---|
Prijs per persoon | €2760 |
Aantal dagen | 11 |
Datum inschepen | 20-09-2023 |
Tijd inschepen | 17:00 |
Plaats inschepen | Mindelo, CV |
Datum ontschepen | 01-10-2023 |
Tijd ontschepen | 09:00 |
Plaats ontschepen | Fernando de Noronha |
Niveau | 3 |